GUS DBWloading...

Housekeeper
GUS DBWloading...

Ładowanie...

Wskazówki dla Użytkownika

Przewodnik po obszarach przybliża Użytkownikom zasoby informacyjne statystyki publicznej. Zawiera wybrane aktualne dane zgromadzone w DBW w postaci graficznej (na wykresach, mapach, infografikach) wraz z opisem metodologicznym. Wizualizacje w Przewodniku są interaktywne z możliwością drążenia, tj. przejścia do bardziej szczegółowych grafik w danym temacie. Z Przewodnika można przejść także do zasobów bazy danych, wyjaśnień metodologicznych oraz publikacji statystycznych.

Dostęp ze strony głównej DBW do Przewodnika po obszarach jest możliwy również poprzez:

  1. zakładkę „Przewodnik po obszarach” znajdującą się w menu górnym;
  2. przycisk/pole „PRZEWODNIK PO OBSZARACH” znajdujący się bezpośrednio pod wyszukiwarką,
  3. odsyłacz „WIĘCEJ” znajdujący się pod każdym z pasków z grafikami dla danego obszaru tematycznego.

FAQ

Baza DBW prezentuje szeroki zakres danych z 31 obszarów tematycznych: Budownictwo, Ceny, Demografia, Edukacja, Finanse publiczne, Gospodarka morska i śródlądowa, Gospodarka paliwowo-energetyczna, Gospodarka społeczna, Infrastruktura komunalna i mieszkaniowa, Koniunktura, Kultura, Leśnictwo, Nauka i technika, Przedsiębiorstwa niefinansowe, Przemysł, Rachunki narodowe i regionalne, Rodzina, Rolnictwo, Rynek pracy, Rynek wewnętrzny, Społeczeństwo informacyjne, Stan i ochrona środowiska, Świadczenia i pomoc społeczna, Telekomunikacja i poczta, Transport, Turystyka i sport, Warunki Życia Ludności, Wymiana międzynarodowa, Wymiar sprawiedliwości, Wynagrodzenia, koszty pracy, Zdrowie i ochrona zdrowia.

Dane dostępne są dla Polski ogółem, dla części zmiennych również w podziale na województwa, a w przypadku danych demograficznych oraz z zakresu budżetów JST również na niższych poziomach podziału terytorialnego.

Długość szeregu czasowego wynika ze spójności informacyjnych poszczególnych kategorii. Zwykle rozpoczyna się 2000 r. ale w miarę możliwości zakres czasowy będzie rozbudowywany.

W bazie danych informacje prezentowane są w tablicach i na wykresach, w module Przewodniki po obszarach informacje dostępne są w formie interaktywnych wykresów i map (z możliwością drążenia danych).
Dziedzinowe Bazy Wiedzy są ogólnie dostępne. Dostęp i korzystanie z danych udostępnianych w DBW jest powszechny i nieodpłatny.
Dostęp do wszystkich zasobów zgromadzonych w DBW jest otwarty, bez konieczności logowania.
Dane zawarte w DBW pochodzą z badań statystycznych prowadzonych przez jednostki statystyki publicznej, z rejestrów urzędowych, zewnętrznych systemów informacyjnych obejmujących rejestry urzędowe oraz systemów informacyjnych administracji publicznej. Są to oficjalne dane statystyczne.
Wybór zmiennych w bazie DBW odbywa się poprzez drzewo wyboru zmiennych – narzędzie nawigacji w formie drzewa służące użytkownikowi do przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi dziedzinami, tematami, zakresami tematycznymi i zmiennymi. Użytkownik zaznacza checkbox przy wybranej zmiennej lub zmiennych, następnie klika Wygeneruj zestawienie i wyświetla się tablica, umożliwiająca dokonywanie dalszych zmian poprzez filtry lub ustawienia tablicy.
Tak, można wybrać kilka zmiennych z różnych dziedzin do zaprezentowania w tablicy.
Tak, w DBW są dostępne metadane w postaci metryczek zmiennych publikacyjnych zawierających m.in. niezbędne definicje i wyjaśnienia metodologiczne. Metadane rozwijają się w panelu bocznym wyłącznie na żądanie użytkownika.
Metadane w postaci metryczki zmiennej publikacyjnej są dostępne po kliknięciu na ikonę „i” znajdującą się przy każdej nazwie zmiennej (po jej prawej stronie) lub poprzez kliknięcie rozwijalnego menu („trzy kropki”) znajdującego się nad wygenerowaną przez użytkownika tablicą lub wykresem (po prawej stronie) i następnie kliknięciu przycisku Metadane. Metryczka zmiennej publikacyjnej zawiera:
  • nazwę publikacyjną zmiennej,
  • nazwę publikacyjną skróconą,
  • słowa kluczowe (tagi),
  • definicje pojęć (złożone z nazwy pojęcia, definicji statystycznej, komentarza/dodatkowych wyjaśnień metodologicznych oraz dat początku i końca obowiązywania w przypadku pojęć archiwalnych),
  • wyjaśnienia metodologiczne (w tym ważniejsze zmiany w metodologii zmiennej/badania, informacje dotyczące zmian w klasyfikacjach (w tym TERC/KTS, klasyfikacje branżowe) oraz ważniejsze zmiany w aktach prawnych,
  • dostępne przekroje, w tym: dostępny szereg czasowy, częstotliwość aktualizacji danych, datę ostatniej aktualizacji danych, datę kolejnej aktualizacji danych,
  • źródła danych,
  • temat badawczy PBSSP (wraz z opisem celu badania),
  • akty prawne,
  • inne publikacje i bazy (w których można znaleźć dane dotyczące zmiennej),
  • jednostka statystyki publicznej odpowiedzialna za zmienną.
Tak, jest to możliwe w przypadku tablic i wykresów z bazy. Wykresy dostępne w Przewodnikach po obszarach nie posiadają takiej funkcjonalności.
Tak, Użytkownik w przypadku udostępnienia danych na zewnątrz pochodzących z DBW jest zobowiązany wskazać jako źródło danych Dziedzinowe Bazy Wiedzy. Wymóg ten oparty jest na Międzynarodowej Licencji Publicznej Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0
Wykresy oraz mapy dostępne w Przewodnikach po obszarach są grafikami predefiniowanymi i nie ma możliwości ich modyfikacji.